775 579 660 595 536 566 restaurace@ucapa.cz

Čapí hnízdo

Dobrý den

Mrzí nás stejně jako Vás, že na komíně nemáme párek našich čápů. Bohužel okroužkovaná samička , doufám, že zatím, nepřiletěla. Byla tady na našem komíně nejméně od roku 2018, kdy se nám ji podařilo podle kroužku spolu s Národním muzeem identifikovat – viz příloha. Letos tu ale není a to je problém hlavně pro samce, který je zatím sám. V loňském roce se jim podařilo odchovat nejvíc mláďat a to čtyři.

Samec přiletěl 12.3. a 10 dní intenzívně pracoval na dovybavení hnízda. Příčinou toho, že je komín poslední dny téměř prázdný je tedy nepřítomnost samičky, ne špatná oprava hnízda.

Oprava hnízda byla provedena vzhledem k tomu, že 6 čápů během hnízdění zcela hnízdo zaplnili bahnem, trusem a i igelity. Proto za pomocí hasičů z Kopřivnice náš kolega hnízdo vyčistil – vybral bahno a igelity do hloubky 15-20 cm až po dno hnízda z větviček, ta tam zůstala celá bez zásahu. Fotky jsou v příloze. K tomu, abychom se dostali k hnízdu, museli jsme zajistit plošinu s nejdelším výsunem v okolí, menší plošiny tam nemají šanci dosáhnout. Vše bylo uděláno podle rad lidí z ornitologické společnosti. A proto jsme přesvědčeni ,že hnízdo je v pořádku a plně připraveno pro hnízdění čápů. Teď už jen čekáme na samičku, ať starou nebo i novou a věříme, že se dočkáme. V příloze je několik fotek a jedno krátké video.

Nemůžu si ale odpustit stručně reagovat na vaše chaty na youtube – nikdo z vás nikdy finančně na čápy nepřispěl, vše hradíme z vlastních zdrojů včetně kamer a přímo na youtube na nevědomé až sprosté příspěvky reagovat nebudeme. A kamery budeme dál provozovat, jestliže se čápi uhnízdí, hlavně pro ty stovky lidí, co je u nás sledují a čápům skutečně fandí……

Mgr. Tomáš Velart
Jednatel
Skarab, s.r.o.

Příloha: Ohlášení okroužkovaného ptáka